Evrim

English

Deutsche

Italiana

Polska

Svensk

ελληνικά

汉语

اردو 

Française

Eesti

Nederlands

Português

Türkçe

Русский

日本語

العربية

Bosanskom

Española

Norsk

Suomi

 

 

 

فارسی

 

Büyük patlama

Hakkinda 13.7 milyar yil önce a büyük patlama mars belgili tanimlik genisleme -in belgili tanimlik evren. bu patlama bkz. be malum ayni derecede belgili tanimlik büyük büyük patlama. üzeremek bu olay tüm -in belgili tanimlik özdek ve enerji -in yer was içermek vasil bir nokta. ne varlik önce -e dogru bu olay bkz. be bastan basa bilinmeyen ve bkz. be a özdek -in katiksiz kuram. belgili tanimlik büyük büyük patlama üretmek a fireball -in titanic oran ile a sicaklik derecesi ölçülür içinde belgili tanimlik milyar -in derece. içinde belgili tanimlik ilk milliseconds hemen tabi belgili tanimlik ani patlama, özdek ve enerji patlamak dis bilcümle yön, tam olarak germek yer. ayni derecede yer genislemek, belgili tanimlik özdek ve enerji serbest birakmak yaninda belgili tanimlik fireball serin. ayni derecede özdek serin, daglik çaliskan subatomic parça yavas yeterli -e dogru etkilesim ile her diger, doldurma belgili tanimlik evren ile belgili tanimlik sade baslangiç -in hidrojen ve helezoni götürmek yaninda yerçekimi ve yaninda onlarin kendi kisa süre, bunlar gaz gibi began -e dogru toplamak, ilk içine küçük cep ve o zaman içine büyük beceriksiz adl. su yavas yavas grew hotter ve aydinlanmak ve gelismek içine yildiz. yildiz were forma içinde bu tarz -den geçerek belgili tanimlik evren, ve büyük topluluk -in yildiz - biraz sayi içinde belgili tanimlik yüz -in milyar - forma belgili tanimlik büyük yapi içinde belgili tanimlik evren, galaksi.

Galaksi

Galaksi meyletmek -e dogru vuku bulmak içinde topluluk malum ayni derecede salkim. bir öyle salkim, seslenmek belgili tanimlik yerel topluluk, içermek bizim kendi galaksi, salyangoz yolu, ve bizim komsu belgili tanimlik Andromeda galaksi. salyangoz yolu bkz. be a helezon galaksi; yani, eger görüs --dan afar o -cekti benzemek a helezon. diger daha büyük galaksi tip are küre biçiminde salkim, beyzi galaksi, ve fiçi helezon, hangi -si olmak bars -in toz, gaz, ve yildiz kosma karsidan karsiya belgili tanimlik galaksi merkez begenmek belgili tanimlik sözcü -in a tekerlek. hareketsiz diger galaksi are çarpik, ile hayir belirli biçim. biraz salkim -in galaksi içermek bin -in galaksi, ve var pürüzlü 100 milyar galaksi içinde belgili tanimlik evren.

Zarfinda belgili tanimlik galaksi, yildiz devam etmek -e dogru biçim, yanmak, patlamak, ölmek, ve -e dair- biçim. içinde a uzak köse -in salyangoz yolu galaksi hakkinda 5 milyar yil önce, a tek gaz gibi bulut began -e dogru sözlesme altinda belgili tanimlik güç -in yerçekimi. içinde belgili tanimlik olusum o çünkü be. daha az sekilsiz içinde biçim içerisi sicaklik derecesi began -e dogru dogmak. vasil belgili tanimlik merkez -in belgili tanimlik bulut, a sicak, sikisik yuvar -in hidrojen gaz held biraraya yaninda gitme began -e dogru isik saçmak. A yildiz bkz. have forma. bu yildiz was belgili tanimlik günes. bizim yerel yildiz, günes, bkz. be üçüncü üretme yildiz i.e. o içermek agir bir biçimde baslangiç begenmek karbon, demir ve uranyum adl. su were mahluk yaninda Ingiliz kontu yildiz hangi patlamak içinde a Nova patlama ne zaman onlar ran disari -in onlarin hidrojen yakit. belgili tanimlik agir bir biçimde baslangiç o zaman tohum belgili tanimlik yeni biçim yildiz ve seyyare. tüm hayat içermek atom adl. su were mahluk içinde belgili tanimlik yildiz ve biz tüm are -den yapilmis -in 'star toz.

Günesle ilgili sistem

Yildiz begenmek belgili tanimlik günes biçim ne zaman dev bulut -in gaz ve toz yogunlasmak içine a top, tutusmak thermonuclear erime, hangi bkz. be belgili tanimlik degisme -in herseyden önce hidrojen ve helezoni içine agir bir biçimde baslangiç. teori tutmak adl. su belgili tanimlik bulut -meli -e dogru isiklandirmak ayni derecede belgili tanimlik yogunluk artmak sirasinda onun çökmek, hangi -ebilmek almak yüz -in milyon -in yil. kuramci biçim a pre- günesle ilgili bulutsu began -e dogru çökmek hakkinda 5 milyar yil önce, belki tetik yaninda a tahil balyalari sallamak --dan a yakin patlamak yildiz. günes begenmek forma içinde a sikismak çevre önce belli bir amaci olmadan dolasmak-gezmek -e dogru onun armagan yalniz ve mutsuz yer, adl gökbilimsel inanmak. ayni derecede belgili tanimlik bulut çökmek altinda onun kendi agirlik ve dönme baglamamak, biraz maddi was spun içine a lokma benzeri bir tür tatli- biçim yuvarlak yüzey. beceriksiz -in toz çünkü sallamak. biraz were destined -e dogru var olmak seyyare. diger çünkü Mars ve Jüpiter arasindaki çok küçük gezegenler, kuyrukluyildiz ve asgarî meteoroids. asgarî yogunlasma -in özdek began -e dogru biçim zarfinda belgili tanimlik gaz gibi bulut, yavas yavas dönmek çevrede belgili tanimlik günes. bunlar were belgili tanimlik protoplanets, firil firil döndürmek biriktirme -in gaz adl. su -cekti, içinde zaman, vermek dogmak -e dogru belgili tanimlik seyyare. belgili tanimlik protoplanets grew içinde büyüklük ve, -den geçerek belgili tanimlik güç -in onlarin kendi gitme, emmek diger özdek içinde belgili tanimlik bulut, dahil diger protoplanets. içinde bu yol belgili tanimlik sayi -in protoplanets lessened. nihayet, belgili tanimlik günesle ilgili sistem took onun Rumca biçim: küresel seyyare ile onlarin ay kitli içine yörünge çevrede a merkezi günes, yerini ögrenmek biraz 30,000 isik yil uzaga --dan belgili tanimlik merkez -in salyangoz yolu. bizim günesle ilgili sistem was forma 4.6 milyar yil önce.

Yerküre

Bilgin kuramci adl. su yerküre began ayni derecede a susuz yigin -in sallamak sarili yaninda a bulut -in gaz hakkinda 4.6 milyar yil önce. isinetkin levazim içinde belgili tanimlik sallamak ve artan basinç içinde yerküre iç üretmek yeterli isi -e dogru erimek belgili tanimlik iç -in yerküre. belgili tanimlik agir levazim, öyle ayni derecede demir, sank. belgili tanimlik isik silikat sallamak gül -e dogru yerküre yüzey ve forma belgili tanimlik earliest kabuk belgili tanimlik isi -in belgili tanimlik iç neden diger kimyasal iç yerküre -e dogru dogmak -e dogru belgili tanimlik yüzey. biraz -in bunlar kimyasal forma su, ve diger çünkü belgili tanimlik gaz gibi -in belgili tanimlik atmofer.

Belgili tanimlik götürmek teori için belgili tanimlik ay olusum bkz. have a Mars- büyüklük nesne slamming içine yerküre hakkinda 4 milyar yil önce, kisaca -den sonra bizim seyyare forma belgili tanimlik kanit bkz. be kismen içinde belgili tanimlik ay beste, hangi bkz. be benzer -e dogru belgili tanimlik üst porsiyon -in yerküre. belgili tanimlik tahil balyalari -in belgili tanimlik çarpma soymak maddi --dan belgili tanimlik harici tabaka -in yerküre ve belgili tanimlik çarpma nesne belgili tanimlik ekseriya demir göbek -in her ikisi bütün olarak meld içine yerküre göbek ay was üstün üretmek --dan maddi -in belgili tanimlik kolsuz manto -in belgili tanimlik çarpma hem katmak âdeta 20% -in yerküre kabuk ani patlama yaninda belgili tanimlik çarpma. belgili tanimlik ani patlama maddi bkz. be esir alma yaninda yerküre yerçekimi ve o biçim a çalmak çevrede belgili tanimlik yerküre. bu çalmak -in maddi -cekti -si olmak birleserek bir bütün haline gelmek -e dogru biçim belgili tanimlik ay. üstelik, belgili tanimlik ay bkz. be dokunakli uzaga --dan belgili tanimlik yerküre ( simdiki vasil 2 inç -de yil), ayni derecede o bkz. have be ondan beri onun yaratma.

Belgili tanimlik malum tarih -in yerküre bkz. be bölü içine dört uzun gerili -in zaman seslenmek eons. baslamak ile belgili tanimlik earliest, belgili tanimlik eons are Hadean, Achaean, Proterozoic, ve Phanerozoic. belgili tanimlik ilk üç eons, hangi biraraya son âdeta 4 milyar yil, are topluluk içine a birim seslenmek belgili tanimlik Precambrian. belgili tanimlik Phanerozoic Eon, ne zaman hayat çünkü bol, bkz. be bölü içine üç silmek. onlar are, --dan belgili tanimlik geçmis -e dogru belgili tanimlik genç, belgili tanimlik Paleozoic, Mesozoic, ve Cenozoic silmek. silmek are bölü içine dönem, ve dönem are bölü içine çag. bunlar taksimat ve hane are adli için yer nereye sallamak -in her dönem were iyice düsünülmüs. dönem are ekseriya ayirmak yaninda önemli degismek içinde belgili tanimlik tip -in fosil kurmak içinde belgili tanimlik sallamak. ayni derecede a -den sonuçlanmak, belgili tanimlik uzunluk -in silmek, dönem, ve çag are degil esit

Hayat

O was erken içinde belgili tanimlik Archaean devir, 3.8 -e dogru 2.5 milyar yil önce, adl. su hayat ilk gözükmek üstünde yerküre. bizim geçmis fosil tarih -e dogru pürüzlü 3.5 milyar yil önce, ve ibaret bakteri microfossils. vakia, tüm hayat sirasinda belgili tanimlik daha --dan bir milyar yil -in belgili tanimlik Archaean was bakteri. hayat began -e dogru el sallamak, ve belgili tanimlik autotrophic organisms bkz. have pitirti a yeni duvarda oyuk birakmak belgili tanimlik biomass -in yerküre vasil belgili tanimlik zaman -e dogru dramatically artmak karbon Dioxide was diresimli varlik emmek yaninda bunlar organisms, ve -den sonra belgili tanimlik biyolojik tepki -den sorumlu için yaratici enerji içinde onlari, oksijen -cekti var olmak serbest birakmak ayni derecede a yaninda- ürün. bu pinti adl. su oksijen began -e dogru toplamak içinde belgili tanimlik okyanus nereye hayat varlik. bu yeni maddi -cekti nöbetlese alinmak avantaj -in yaninda belgili tanimlik uyarlamak organisms götürmek -e dogru belgili tanimlik yaratma -in aerobic organisms, hangi kullanilmis oksijen ayni derecede a parça -in onlarin enerji yaratma. belgili tanimlik mitochondria are armagan içinde her ikisi hayvan ve bitki hücre içinde bugün dünya, telkin adl. su belgili tanimlik vusul -in belgili tanimlik mitochondria içinde belgili tanimlik evrim zincir was biraz önce recognizable taxonomical fark arada hayvan ve bitki. belgili tanimlik baslangiç -in belgili tanimlik Cambrian devir testere a yaygin vusul -in multi- hücresel organisms, özellikle içinde belgili tanimlik biçim -in sünger. bir daha büyük olay içinde zaman bkz. be belgili tanimlik gelisme -in cinsel üreme. önceki tür yöntem -in üreme was sade bir sekilde mitosis, defalarca hücre paylastirma hangi üretmek yeni organisms, ve istemek ve zorla almak kopya -in onlarin ata. -in yön, degisme ve diger amil yere zaman degisik onlarin soykirim mucip onlari -e dogru gelismek. belgili tanimlik ilk hayvan içinde belgili tanimlik fosil yazmak gözükmek arada 620 ve 550 milyon yil önce içinde belgili tanimlik kan davasi dönem.

Belgili tanimlik Cambrian dönem, hakkinda 544 milyon yil önce, isaret an önemli nokta içinde belgili tanimlik tarih -in hayat üstünde yerküre; o bkz. be belgili tanimlik zaman ne zaman en -in belgili tanimlik daha büyük topluluk -in hayvan ilk gözükmek içinde belgili tanimlik fosil yazmak. bu olay bkz. be bazen seslenmek belgili tanimlik "Cambrian patlama", hasebiyle belgili tanimlik oranla kisa zaman yere hangi bu farklilik -in biçim gözükmek biraz nokta -e dogru belgili tanimlik artmak içinde oksijen adl. su began çevrede 2 milyar yil önce çekmek a yüksek metabolizma oran ve birakmak belgili tanimlik evrim -in büyük organisms ve daha birçok parçadan olusmus beden yapi. dahili gen amil were da çok önemli içinde belgili tanimlik Cambrian patlama yeni arastirma önermek adl. su belgili tanimlik dönem önce -e dogru belgili tanimlik Cambrian patlama testere belgili tanimlik derece derece olan evrim -in a " gen alet teçhizat" -in türüm adl. su yönetmek gelisme olusum bir kez bir araya toplamak, bu gen alet teçhizat olanakli kilmak an esi görülmemis dönem -in evrim experimentation -- ve yarisma. bir kez ten plan adl. su müspet en muvaffakiyetli deve -e dogru egemen olmak belgili tanimlik biosphere, evrim asla bkz. have öyle a özgür el bir daha, ve evrim degismek was mahdut -e dogru oranla daha küçük tenekeci ile ten plan adl. su zaten varlik.

Sirasinda belgili tanimlik Ordovician, 505 milyon yil önce, belgili tanimlik ilk bitki gözükmek. ama o was degil -e kadar rahmetlik Silurian önce onlar benzemek Rumca bitki. belgili tanimlik Silurean dönem, 440 milyon yil önce, was belgili tanimlik zaman ne zaman biraz bitki ve hayvan sol belgili tanimlik su ve sömürgeyle ilgili belgili tanimlik toprak için belgili tanimlik ilk zaman Arthropods were belgili tanimlik ilk hayvan -e dogru uyarlamak -e dogru belgili tanimlik toprak yaninda hakkinda 420 milyon yil önce. fosil ayak izi -in arthropods kurmak içinde bati Avustralya adl. su were -den yapilmis içinde belgili tanimlik kumluk düz muhit geçici göl, göstermek adl. su bunlar hayvan -ebilmek -si olmak eslik eden belgili tanimlik landward askeri yürüyüs -in bitki. içinde en aliskanliklar onlar were pre- uyarlamak -e dogru hayat üstünde toprak. sirasinda belgili tanimlik Devonian, 410 milyon yil önce, iki daha büyük hayvan topluluk egemen olmak belgili tanimlik toprak. belgili tanimlik ilk Tetrapods, ya da toprak- canli omurgali, gözükmek sirasinda belgili tanimlik Devonian, ayni derecede did belgili tanimlik ilk karaya ait arthropods, dahil wingless hasarat ve belgili tanimlik earliest eklembacaklilarin örümcek ve akrep sinifi hangi bkz. have zaten tehlikeye atmak üstüne toprak sirasinda belgili tanimlik Silurian. içinde belgili tanimlik okyanus, brachiopods el sallamak. içinde belgili tanimlik Carboniferous dönem, 360 milyon yil önce, belgili tanimlik azamî evrim yenilik were belgili tanimlik amniotic yumurta hangi birakmak erken sürüngen -e dogru hareket ettirmek uzaga --dan sular oturmaya elverisli ve sömürgeyle ilgili kuru bölge. belgili tanimlik amniotic yumurta birakmak belgili tanimlik ata -in kus, memeliler, ve sürüngen -e dogru üremek üstünde toprak yaninda önleme belgili tanimlik embriyon iç --dan drying disari, öylesine eggs -ebil var olmak laid uzaga --dan belgili tanimlik su o da pinti adl. su içinde karsitlik -e dogru belgili tanimlik hem suda hem karada yasayabilen hayvan belgili tanimlik sürüngen yaymak fewer eggs, onlar bkz. have hayir larva sahne ve fertilization was dahili. içinde belgili tanimlik Permian dönem, 286 milyon yil önce, belgili tanimlik en dikkat çekici geçis içinde belgili tanimlik evrim -in hayat olay ne zaman memeliler gelismek --dan bir soy -in sürüngen.

Pürüzlü 248 milyon yil önce, belgili tanimlik Permian-Triassic inkiraz olay. bu bkz. be belgili tanimlik büyük inkiraz malum. hakkinda 95% -in tüm tür ve hakkinda 60% -in belgili tanimlik genel died disari, dahil adl deniz ile ilgili hayvan (begenmek belgili tanimlik trilobite). belgili tanimlik neden -in belgili tanimlik Permian inkiraz -ebilmek -si olmak be genis çapli serin, volkan patlama, ya da a azalmak içinde belgili tanimlik kita sergen alan sirasinda belgili tanimlik olusum -in Pangaea. sirasinda rahmetlik Triassic, 220 milyon yil önce, belgili tanimlik ilk dogru memeliler gözükmek bunlar ilkel memeliler were küçücük ve are düsünüs -e dogru -si olmak be nocturnal. sirasinda belgili tanimlik Jurassic dönem, 213 milyon yil önce, dinosaurs egemen olmak belgili tanimlik yakin- tropikal yerküre. belgili tanimlik devasa Sauropod dinosaurs, begenmek belgili tanimlik Diplodocus ve Apatosaurus, diversified. etobur Theropod, begenmek Allosaurus ve Compsognathus, were bol. kus- begenmek dinosaurs da el sallamak. Cretaceous dönem, 145 milyon yil önce, was belgili tanimlik yas -in belgili tanimlik dinosaurs. iri etobur hayvan begenmek Tyrannosaurus rex ve Giganotosaurus gözükmek, ayni derecede did Triceratops ve adl, adl diger. orada was a büyük farklilik içinde dinosaur tür. memeliler were ongun, ve çiçek bitki gelismis ve köklü degisik belgili tanimlik kir manzarasi. Cretaceous dönem sevdirmek hakkinda 65 milyon yil önce, a yigin inkiraz dolay iden çarpma -in an Mars ve Jüpiter arasindaki çok küçük gezegenler vasil Chicxulub içinde Mexico silme disari belgili tanimlik dinosaurs, ayirmak için belgili tanimlik kus.

Memeliler

Belgili tanimlik Paleocene çag, 63 milyon önce, bkz. be a çok önemli zaman içinde belgili tanimlik tarih -in memeliler, o was a dünya ezelî dinosaurs. memeliler gözükmek ilk içinde rahmetlik Triassic, vasil hakkinda ayni zaman ayni derecede dinosaurs. -den geçerek belgili tanimlik Mesozoic, en memeliler were küçük, fed üstünde hasarat ve götürmek a nocturnal hayat, oysaki dinosaurs were belgili tanimlik egemen biçim -in hayat üstünde toprak. -den sonra belgili tanimlik beklenmedik degismek hakkinda 65 milyon yil önce, ne zaman dinosaurs gözden kaybolmak ile belgili tanimlik istisna -in onlarin evlât, belgili tanimlik kus, belgili tanimlik dünya was pratik ezelî büyük büyüklük karaya ait hayvan. bu yegane konum was belgili tanimlik baslamak nokta için belgili tanimlik büyük evrim basari -in belgili tanimlik memeliler. biricik on milyon yil sonradan, vasil belgili tanimlik son -in belgili tanimlik Paleocene, onlar bkz. have mesgul a büyük bölüm -in belgili tanimlik bos ecological duvarda oyuk, sik sik yarisma ile dev etobur kus, özellikle içinde güney Amerika. bu sayede zaman, belgili tanimlik kir manzarasi was teeming ile küçük insectivorous ve kemirgen- begenmek memeliler, çevre büyüklük memeliler were arastirici belgili tanimlik orman için birisi tür -in yiyecek onlar -ebil cüppe ile, belgili tanimlik ilk büyük ( yokluksa henüz devasa) memeliler were browsing üstünde belgili tanimlik bol bitki örtüsü, ve etobur memeliler were sap onlarin hayvanin avi.

Öncelik

Nereye ve ne zaman belgili tanimlik ilk öncelik topluluk -e dogru hangi biz uygun olmak gözükmek artik kuskulu, ama belgili tanimlik geçmis aliskanliklarini degistirmez öncelik fosil tarih -e dogru hakkinda 60 milyon yil önce. o bkz. be genis anlasmak adl. su öncelik ortaya çikmak --dan kemer karaya ait ve nocturnal insectivores ( zeki- begenmek hayvan) ile erken öncelik benzerlik lemurs ya da tarsiers ve büyük olasilikla yasamak içinde agaç içinde tropikal ya da subtropical alan. adl -in onlarin tipik sekil are su kuyusu maiyet için bu oturmaya elverisli: yakisikli uzman için yakalamak, ile bes digits ve, içinde en öncelik, opposable basparmak, dönme yüklenmek ek ve stereoscopic ( üç boyut) görme gücü diger özellik katmak a büyük beyin çukur ve tirnak yerine pençe Rumca öncelik sira --dan Prosimians öyle ayni derecede belgili tanimlik pygmy fare lemur, -den geçerek belgili tanimlik maymun, -e dogru anthropoid apes öyle ayni derecede belgili tanimlik goril- ve insana iliskin.

Içinde belgili tanimlik Pliocene çag, 5.3 milyon yil önce, belgili tanimlik öncelik devam etmek -e dogru yönünü degistirme. insana iliskin ve Chimpanzees pay onlarin son ortak ata çevrede 7 milyon yil önce, ve -si olmak ondan beri izlemek ayirmak evrim keçiyolu. biz pay hakkinda 98.8% -in bizim DNA ile Chimpanzees, hangi are böylece bizim kapatmak akraba ortasinda belgili tanimlik öncelik. belgili tanimlik ilk malum yolu bulabilen ya da humanlike öncelik gelismek içinde sarkî Afrika hakkinda 5.2 milyon yil önce. yolu bulabilen sekil çikik jaws ve en tür -si olmak büyük beyin akraba -e dogru o -in apes. en yolu bulabilen büyük olasilikla yasamak içinde topluluk ikisinden biri içinde ya da yakin orman ve biraz sonradan tür -den yapilmis ve kullanilmis alet. belgili tanimlik geçmis fosil, a jawbone disler ve a ayak parmagi kemik kurmak içinde Ethiopia, tarih -e dogru 5.3 milyon yil. A genç yakin tam yolu bulabilen iskelet adli 'Lucy' yaninda onun kâsif ve a koymak -in dikkate deger sakli ayak izi içinde Hadar, Tanzania kâsif daha hakkinda onlarin ortaya çikma ve bir -in onlarin en mümeyyiz özellik: düz belgili tanimlik earliest yolu bulabilen -ebil yürümek dik üstünde iki legs. bu uyarlama satin almaya gücü yetmek kesin avantaj öyle ayni derecede belgili tanimlik yetenek -e dogru görmek yere belgili tanimlik tepe -in yüksek bitki örtüsü ve -e dogru kolayca tasimak yiyecek ya da alet ve silah süre seyahat etmek. belgili tanimlik Pleistocene, 10 milyon -e dogru 10,000 yil önce, da testere belgili tanimlik evrim ve genisleme -in Homo sapiens, ve yaninda belgili tanimlik kapatmak -in belgili tanimlik Pleistocene, insana iliskin bkz. have yaymak -den geçerek en -in belgili tanimlik dünya. A fosil çene kurmak içinde Mauer, Almanya, -in Homo Heidelbergensis tarih bunlar erken insana iliskin -e dogru tahminen 500,000 yil önce onlar göstermek fiziksel tipik -in Rumca insana iliskin, ile an artmak beyin kapasite, asgarî disler ve a yüz adl. su egimli olmak be. daha az --dan adl. su -in diger yolu bulabilen ata. hakkinda 130,000 yil önce Rumca insana iliskin, Homo Sapiens, dagilmak -den geçerek Afrika, belgili tanimlik ortadaki dogu ve garp. onlar were tipik yaninda a daha ince iskelet, ve yüksek, kubbe kafatasi --dan onlarin Frenk ayni zamana ait, belgili tanimlik Neanderthals. magara paintings önermek adl. su yaninda 40,000 yil önce, Paleolithic dönem, Cro- manolya bkz. have gelismis a karmasik kültür; biraz yazar denklem bu -e dogru belgili tanimlik ortaya çikma -in birçok parçadan olusmus tekerlek parmagi dil.

Belgili tanimlik yas -in insana iliskin

Belgili tanimlik sonda gelen çag -in belgili tanimlik Quaternary dönem, spanning belgili tanimlik zaman --dan belgili tanimlik son -in belgili tanimlik Pleistocene, 10,000 yil önce -e dogru simdiki bkz. be belgili tanimlik Holocene çag, da seslenmek belgili tanimlik Anthropogene, belgili tanimlik 'Age -in insana iliskin. belgili tanimlik DNA iyice düsünülmüs önermek adl. su tüm insana iliskin inmek --dan a tek Afrika ata kim yasamak biraz 60,000 yil önce. belgili tanimlik Rumca insana iliskin göç --dan Afrika -e dogru sömürgeyle ilgili belgili tanimlik dinlenme -in belgili tanimlik dünya. sirasinda belgili tanimlik buz yas, su yüzey damlalik ve toprak köprü bagli Afrika ile Asya, Asya ile Amerika, ve Indonesian yarimada was çok kapatmak -e dogru Avustralya. bir insana iliskin göç was --dan Afrika -e dogru Avustralya geçen -den geçerek Arapça, Iran, güney Asya, güneydogu Asya, ve Indonesia. diger göç keçiyolu took insana iliskin -e dogru merkezi Asya. eger Afrika was belgili tanimlik dogum yer -in insanlik o zaman belgili tanimlik merkezi Asya was onun fidanlik. belgili tanimlik insana iliskin göç yere belgili tanimlik Bering köprü baglama Asya -e dogru Amerika hakkinda 10,000 yil önce belgili tanimlik buzul mars -e dogru erimek ayni derecede yerküre sicak yukariya hakkinda 10,000 yil önce, belgili tanimlik deniz yüzey gül ve toprak köprü gözden kaybolmak altinda su, ve adl kiyi alan were su basmasi ve kiyi daglik dönük içine ada.

Mesolithic devir bkz. be damgali yaninda belgili tanimlik geçis --dan roaming ve av -e dogru an ziraî toplum ve baslamak çevrede 11,000 yil önce. belgili tanimlik ilk kanit için evcil -in bitki ve hayvan gelmek --dan geçici campsites ve are ilk seen --dan 11,000 yil önce ileriye dogru köy halk mars gözükmek çevrede 8,000 yil önce ve were ortak yaninda 6,000 yil önce. içinde belgili tanimlik Neolithic devir, vatandas began -e dogru yapilmak çevrede 8,000 -e dogru 6,000 yil önce. baslangiç çevrede 8000 yil önce, adl insana iliskin kültür çünkü gittikçe müteallik üstünde topragi islemek ekin ve evcil hayvan -e dogru güvenli onlarin vermek -in yiyecek. Belgili tanımlık geçmiş kent içinde belgili tanımlık dünya was kazmak vasıl Mehrgarh içinde Pakistan ve o was sabit hakkında 8,000 yıl önce. Yaninda 7000 yil önce sedentary tarim was güçlü -e dogru çekmek siyahilerin yasadigi yer öyle ayni derecede Jericho içinde Filistin ve Çatal Hyköü içinde hindi ile nüfus -in daha --dan 1,000. yaninda 3500 yil önce belgili tanimlik ilk uygarlik gözükmek içinde belgili tanimlik Mesopotamia Dicle Firat vadi içinde Iraq, Nil vadi içinde Misir, Indus vadi içinde Pakistan, ve sari renk nehir vadi içinde çini.


 

 

 

   

Sayfa son güncellestirmek: , Saturday, February 04, 2006 07:47:11 -0500